събота, 31 октомври 2015 г.

"Отражение - част II"

Все още съм на вълна "отражения" и съм развълнуван и щастлив, защото това е ново предизвикателство за мен. Никога до сега не бях рисувал вода и бях доста притеснен в процеса на работа, защото можеше нещо да се обърка. Но установих, че с водата може да се експериментира по всякакъв начин. Както казах по-рано, тя отразява всичко, което стои над нея и в този случай това са планините, небето и лодката. Всъщност, освен отраженията, които са основния акцент на тази картина, тук играят много важна роля топлите и студени цветове, и тяхното съчетание. С много нежни, ефирни тонове небето (или по-точно залезът) се отразява върху водата, вълните на която са нарисувани с техниката "мокро в мокро" без никакви резки граници. Всички цветове сe преливат, като в същото време ясно се вижда движението на вълните.
Надявам се тази картина да ви носи топли чувства и добро настроение, както и спомен за неотдавна отминалото лято... :)

неделя, 25 октомври 2015 г.

"Отражение"

Водата ме вдъхновява със своите меки и преливащи тонове, със своето непрекъснато движение, което я прави доста трудна за рисуване, и най-вече ме вдъхновява със способността си да отразява по изключителен начин всичко, което стои над нея. Представям ви следващата си картина -"Отражение".

***

размери на: 21/29,5 см
в наличност
тел. за контакт: 0879 68 64 10


***

неделя, 18 октомври 2015 г.

"Прелест"

Птиците винаги са ме вдъхновявали. Трудно е да се уловят с фотоапарата, за това понякога използвам различни снимки от интернет пространството. Спрях се на тази композиция защото ми хареса клончето, отрупано с глог, на което тези две птиченца са кацнали, за да се нахранят (може би) :). Контраста от цветове, който се получава, не само между птиците и плодовете, но и между самия фон и останалите детайли, е нещо нехарактерно, но въпреки това носи топло и добро усещане на зрителя. Отделих особено внимание на всеки детайл, затова всяко плодче-глог придоби тази структурност и завършеност. Основните петна на птиците са в земни и бледи тонове, и така те изпъкват на преден план. С много силен контраст се открояват ярко червените им главички, и черните им крила и опашки. Това бяха довършителните детайли и основните акценти на цялостната композиция, която с един поглед ни поднася букет от цветове и емоции, затова я нарекох "Прелест".

сряда, 7 октомври 2015 г.

"Уют"

    Рисуването на големи по размер картини е предизвикателство дори за най-техничните художници. Това лято реших да експериментирам (и аз) с голям формат на картона. Размерът на картината ми "Уют", която изобразява есенни тикви е 86/66 см. За първи път рисувам на толкова голям размер, и освен много добра концентрация, на мен ми трябваше и строго определен план, и метод на рисуване. Отне ми около седмица, докато приключа с графичния вид на рисунката: с много леки (едва забележими) линии, разположих тиквите и позиционирах всяко стръкче от сламата (тревата) преди да започна с оцветяването. Използвах тъмно кафяв туш за най-задната част на композицията, по този начин се получи добър контраст между сламата, тиквите и фона на картината. Исках тиквите ми да придобият характерните за есента цветове, да изглеждат естествени и да запазят обема си. За това при тях съм прилагал техниката "мокро върху мокро", като оставям плавни граници между тъмните и светлите тонове. Маскиращата течност е задължителна, когато искаме да отделим най-светлите детайли, и да работим спокойно върху по-мащабните. След около месец работа по основните петна, светлосенки и цветове, най-накрая достигнах до довършителната част, а именно да придам характер на тиквите, като подчертая техните детайли.   В процеса на рисуване реших да направя видео, което най-общо да характеризира стъпка по стъпка основните техники, които съм използвал при рисуването.
Видеото можете да видите, като щракнете на дясното изображение. Моят брат-близнак Мартин Йорданов, който също има афинитет към изкуствата е мой оператор и режисьор на самия клип. Искрено му благодаря за съдействието, без него нямаше да се справя!
   Известно време се колебаех за това как да кръстя картината. Обичам да използвам заглавия, които да говорят за емоционалното усещане, което носят картините ми, не толкова като конкретизация на самото изображение. Затова нарекох есенните тикви "Уют" - първото усещане, което ми носят, когато ги погледна. Надявам се , че така действат и на вас.

събота, 3 октомври 2015 г.

Натюрморт "Есен"

След отлепяне на маскиращата течност, започнах работа върху самите детайли. Оставих част от бялото, което по-късно в процеса на работа, и след завършване на творбата, придоби  блясък на самите обекти. Постигнах реалистичността на чашите с виното, както и на гроздето. 

четвъртък, 1 октомври 2015 г.

Натюрморт (след премахване на маскиращата течност)

 Днес ще поговорим малко за маскиращата течност за акварел и многобройните техники, които ни предлага. На двете снимки отляво виждате как чрез "маската" съм отделил детайлите на новия ми натюрморт. Маскиращата течност е изключително полезна за художниците, които имат афинитет към детайла. След като се маскират всички детайли, които са на преден план на композицията, ние можем свободно да работим върху фона, като по този начин не ограничаваме количеството вода, което използваме за него. Когато сме "запечатали"  детайлите с маскиращата течност, следва работата ни върху background-a,  която в повечето случаи е техниката "мокро върху мокро". Тук, аз обичам да работя с много вода, защото по този начин постигам плавно преливане на цветовете на самия фон. Често, след полагане на две или три цветови петна, накланям цялата рисунка в желана от мен посока. Забелязвам как цветовете освен че се преливат, те преминават върху маскираните детайли, без да проникнат в тях или да ги нарушават. Това е полезната работа на маскиращата течност. Освен това, тя  върши много добра работа, когато искаме да отделим и светлините на нашата композиция. В моя случай, това е лъскавината на гроздето и светлините на стъклените чаши. Понякога използвам маскиращата течност, когато искам да направя моментно прикриване на веничките на листата. Когато сме постигнали всички желани цветове, тонове и сенки - премахваме вече засъхналата маскираща течност и продължаваме с работата по самите детайли.